تحصیل در انگلستان

 

سیستم آموزشی انگلستان به جهت کیفیت تدریس از اعتبار بالایی در بین کشورهای جهان برخوردار است. در انگلستان سیستم آموزشی مقطع مدرسه ۱۳ ساله است؛ در حالیکه در بسیاری از کشورهای جهان، این سیستم ۱۲ ساله است. سال تحصیلی در انگلستان در حالت استاندارد در ماه سپتامبر یا اکتبر آغاز می شود و تا ژوئن یا جولای ادامه می یابد. با این وجود برخی دوره ها انعطاف پذیرتر هستند و چندین تاریخ شروع را ارائه می دهند.

سیستم آموزش در کشور انگلستان به چهار بخش اصلی آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه ، آموزش اضافی و آموزش عالی تقسیم می شود. دانش آموزان در پایان هر مرحله ارزیابی می شوند. مهمترین ارزیابی در ۱۶ سالگی اتفاق می افتد که دانشآموزان گواهینامه GCSE یا گواهینامه عمومی آموزش متوسطه خود را دریافت می کنند. هنگامی که دانشجویان GCSE خود را به اتمام برسانند، می توانند برای شروع به تحصیل در دانشگاه اقدام کنند.

 

 

تحصیل در مدارس ابتدایی انگلستان

 

مدارس در انگلستان به دو شکل مدارس روزانه (Day Schools) و مدارس شبانه روزی (Boarding Schools) موجود می باشند. بسیاری از دانش آموزان بین المللی در مدارس شبانه روزی انگلستان به تحصیل و زندگی مشغول هستند. علاوه بر این مدارس انگلستان را می توان در سه دسته بندی مدارس دولتی (State Schools)، مدارس خصوصی (Private Schools) و مدارس خانگی قرار داد.

مدارس دولتی (State Schools): تمامی کودکان و نوجوانان انگلیسی دارای سن ۵ تا ۱۶ سال می توانند بطور رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنند. این مدارس عمدتا توسط دولت یا مراجع آموزشی محلی پشتیبانی و تامین مالی می شوند و امکان تحصیل دانش آموزان بین المللی در این مدارس وجود ندارد. مگر اینکه همراه والدین خود اقامت کشور انگلستان را داشته باشند.

مدارس خصوصی (Private Schools): در حدود ۲۶۰۰ مدرسه خصوصی در انگلستان وجود دارد که اکثر این مدارس توسط شهریه هایی که والدین دانش آموزان پرداخت می کنند، تامین مالی می شوند.

تحصیل خانگی (Home Schools): تعداد کمی از کودکان و نوجوانان دارای سن ۴ تا ۱۶ سال در خانه توسط والدین یا معلم خصوصی آموزش داده می شوند.

 

 

دوره ی متوسطه:

مسیرGCSE  – سال دهم و یازدهم:

 

در دو سال آخر دوره متوسطه (سن ۱۴ تا ۱۶ سالگی)، بیشتر دانش آموزان برای دریافت مدرک تحصیلی GCSE اقدام می کنند که معمولا بیش از دو سال طول می کشد. در واقع سال یازدهم یک سال بسیار مهم در سیستم آموزشی انگلستان است؛ زیرا آخرین سال تحصیلات اجباری متوسطه در انگلستان است و دانش آموزان نیز شروع به گذراندن امتحانات GCSE خود می کنند.

 

سال دوازدهم و سیزدهم:

سطح A: سطح A مدرک تحصیلی است که مدارس تحصیلی در انگلستان و همچنین مدارس وابسته به نظام سلطنتی به دانشآموزانی که تحصیلات متوسطه یا پیش دانشگاهی خود را به پایان رسانده اند، ارائه می دهد. اکثر دانش آموزان در پایان سال سیزدهم، امتحانات سطح پیشرفته (سطح A) را که در سه یا چهار موضوع ارائه می شود را می گذرانند که این دو سال اغلب به نام های پائین ششم و بالا ششم شناخته می شود. سطح A مهارتهای مطالعه دانشجویان و توانایی آنها در تفکر و استدلال انتقادی را توسعه می دهد. به طوری که دانشجویان کاملا برای تحصیل در دانشگاه های سطح جهانی آماده می شوند. همچنین گذراندن دوره های سطح پیشرفته تنها راه ممکن برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان است.

دوره سطح پیشرفته خود به دو سال O-Level (سال اول) و A-Level (سال دوم) تقسیم می شود. دانش آموزان معمولاً ۵-۶ واحد را به شکل عمقی در چندین موضوع یاد می گیرند که به آنها امکان ورود به دانشگاه های دارای رتبه بالاتر در انگلستان را بر اساس نمره ی کسب شده می دهد.

 

فاند بین المللی سال (IFY):

 

دانشجویان بین المللی که به طور معمول ۱۷ سال سن دارند و ۱۱ یا ۱۲ سال آموزش مدرسه و امتحانات پایان تحصیلی خود را با موفقیت گذرانده اند، واجد شرایط دریافت فاند بین المللی سال هستند. این برنامه برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که پتانسیل و انگیزه موفقیت را دارند طراحی و در نظر گرفته شده است. همچنین دانشجویان بالغ و افرادی که شکاف تحصیلی دارند نیز می توانند از این فاند بهره مند شوند.

 

آموزش عالی:

دانشگاه های انگلستان هزاران دوره آموزشی عالی ارائه می دهند که منجر به دریافت مدارک تحصیلی می شود که توسط کارفرمایان و دانشگاهیان در سراسر جهان مورد پذیرش و احترام است.

 

سال اول بین المللی:

نوع دیگری از مدرک تحصیلی درجه اول برای آموزش عالی است که می توانید در انگلیس بدست آورید. این دوره مطالعات پایه را شامل می شود. افرادی که قصد ورود به دانشگاه را دارند ولی نتوانسته اند نمرات بالایی کسب کنند و همچنین تمایل دارند که از کلاس هایی نزدیک به مشاغل آینده خود بهره مند شوند، از این دوره استفاده می کنند. این دوره با هدف ارائه دانش علمی، مهارتهای تحصیلی و توانایی زبان انگلیسی ارائه می شود و هزاران دانشجو از این دوره فشرده بهره مند می شوند تا پس از ۱۲ ماه و گذراندن ۹-۱۲ واحد مستقیماً وارد سال دوم دانشگاه شوند.

 

لیسانس در انگلستان

 

گرچه ممکن است هزینه تحصیل در انگلستان نسبت به سایر کشورها بالاتر باشد، اما تجربه تحصیل در دانشگاه های برتر انگلستان تجربه ی متفاوتی است. دوره های کارشناسی در انگلستان به طور کلی دارای مدت زمان ۳ سال است، اما برخی از دوره های کارشناسی مرتبط با علوم طبیعی یا مهندسی ممکن است ۴ ساله باشند. همچنین برخی دانشگاه ها دوره های کارشناسی ۴ ساله را ارائه می دهند که در این دوره ۱ سال به عنوان کارورزی و برای به دست آوردن تجربه کاری است که این دوره ها به عنوان دوره های ساندویچ شناخته می شوند.

ممکن است برخی از دانشجویان به دلایل مختلف، طول دوره تحصیلات خود مدتی را به تعویق بیندازند. همچنین برخی از دانشجویان، امکان تحصیل تمام وقت ندارند که این امر ممکن است به دلایل متعددی اتفاق افتد. در این حالت دانشجویان تحصیل در دوره های پاره وقت را انتخاب می کنند که به طور معمول دو برابر زمان می برد و شش تا هشت سال بسته به دانشگاه محل تحصیل زمان می برد.

همچنین دانشجویانی که تمایل دارند سریعتر وارد بازار کار شوند می توانند علاوه بر دوره های ساندویچ از دوره های کوتاه مدت کارشناسی بهره ببرند که عبارتند از:

گواهی آموزش عالی (Certhe) به مدت یک سال به صورت تمام وقت و دو سال به صورت پاره وقت ارائه می شود.

مدرک تحصیلات عالی (DipHE) یک دوره ۲ ساله تمام وقت است.

هیچ یک از گزینه های فوق نمی توانند منجر به ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شوند ، اما دانشجویان می توانند در صورت تغییر نظر خود، این دوره ها را به یک دوره سه ساله تمدید کنند.

پیش ارشد در انگلستان

 

این دوره برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد  دریافت مدرک تحصیلی خود را دارند، طراحی شده است. این دوره یک تجربه منحصر به فرد به دانشجویان ارائه می دهد که ترکیبی از آموزش زبان انگلیسی، مهارت های تحقیق و برگزاری کلاس های GMAT (در صورت لزوم) است. این دوره معمولاً براساس نیاز دانشجو در ۳-۶ ماه برگزار می شود. در بیشتر موارد هنگامی که دانشجویان این دوره را در کالج می گذرانند، اساتید دانشگاهی به آنها کمک می کنند تا دوره تحصیلات تکمیلی و دانشگاه مناسب را انتخاب کنند.

 

فوق لیسانس در انگلستان

 

مدرک کارشناسی ارشد گزینه ای مناسب برای افرادی است که می خواهند دانش خود را درباره یک موضوع خاص افزایش دهند و بعد از اتمام دوره کارشناسی چشم انداز شغی خود در آینده را بهبود بخشند. دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلستان به طور معمول یک سال به طول می انجامد. چهار نوع برنامه اصلی تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلستان وجود دارد.

 • کارشناسی ارشد (MA)،
 • کارشناسی ارشد علوم (MSc)،
 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)،
 • کارشناسی ارشد مهندسی (MEng)

هر یک از این دوره ها ۱-۲ سال تمام وقت به طول می انجامد. علاوه بر این متوسط هزینه کارشناسی ارشد در انگلستان برای یک دانشجوی بین المللی ۱۴۶۲۰ پوند است. شهریه تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد بسته به نوع رشته مورد نظر برای تحصیل و اینکه در کدام قسمت از انگلستان می خواهید زندگی کنید و در چه دانشگاهی شرکت می کنید، متفاوت است. اما به طور کلی مدارس تحصیلات تکمیلی در انگلستان بسیار ارزان تر از مدارس تحصیلات تکمیلی در ایالات متحده است و تحصیل در انگلستان می تواند ۳۰ تا ۶۰ درصد ارزان تر از ایالات متحده ی آمریکا باشد.

پیش دکتری در انگلستان

 

در حال حاضر، این دوره در دانشگاه های بسیار محدودی در کشور انگلستان ارائه می شود. برنامه مقدماتی دکترا برای دانشجویان بین المللی جهت آمادگی ورود به مقطع دکترا ارائه می شود. این برنامه شامل کلاسهای فشرده انگلیسی همراه با کلاس های روشهای تحقیق، آموزش مهارت های مطالعه و مجوز آمادگی برای دوره ی دکترا جهت اطمینان از پیشرفت مطلوب در دانشگاه است. دانش آموزان با آموزش برای آزمون آیلتس و طیف گسترده ای از واحدهای های تخصصی در زمینه ی تخصصی خود بهترین آمادگی ممکن را برای تحصیل در مقطع دکترا دریافت می کنند. این دوره می تواند براساس ترجیحات و نیازهای دانشجویان ۶ یا ۹ ماه باشد.

 

 

تحصیل در مقطع دکترا در انگلستان

 

دوره دکترا سنتی که به آن دکترای علمی نیز گفته می شود، یک دوره ی تحصیلی همانند مقطع کارشناسی ارشد است که شامل نگارش پایان نامه بر اساس یک تحقیق اصلی و اساسی می شود. طول دوره دکتری معمولاً ۳ سال است اما ممکن است تا ۴ سال نیز تمدید شود. برای مطالعات دکتری دو گزینه وجود دارد:

 • در بسیاری از دوره های دکترا، دانشجویان موضوع تحقیق خود را انتخاب می کنند و به طور مستقل تحت نظارت دانشگاه روی این پروژه کار می کنند.
 • دوره ی دکتری ممکن است به عنوان بخشی از یک پروژه موجود که دانشگاه در حال حاضر روی آن کار می کند، ارائه شود؛ به این معنی که دانشجوی دکترا روی یک پروژه از پیش تعیین شده کار می کند.

اما برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور انگلستان دانشجویان ملزم هستند که دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در یک دانشگاه شناخته شده گذرانده باشند. همچنین دانشجویان بین المللی باید الزامات تعیین شده توسط دانشگاه مربوط به زبان انگلیسی را که معمولاً مدرک آیلتس بین ۶ و ۷ است را برآورده کنند.

بسیاری از دانشگاه ها به دانشجویان توصیه می کنند قبل از ارائه درخواست رسمی برای مدرک دکترا با یکی از اساتید دانشگاه تماس برقرار کنند و نسخه ای از برنامه درسی خود را به استاد ارائه دهند و بیان کنند که موضوع پیشنهادی آنها برای مطالعه چیست و یا به کدام پروژه علاقه دارند.

برخی از دانشگاه ها نیز از دانشجویان درخواست می كنند كه برنامه ی تحقیقاتی خود را به طور كامل ارائه دهند. در این حالت مهم است که ابتدا با استاد مور نظر صحبت کرده و اطمینان حاصل شود که موضوع قابل قبول خواهد بود. دانشجویان دکترا می توانند به سه طریق شهریه خود را پرداخت کنند:

 • تأمین اعتبار یه صورت شخصی: بسیاری از دانشجویان برای تکمیل دکتری به پرداخت شهریه دکترا اقدام می کنند.
 • دانشجویی: دانشگاه ها غالباً برای تحقیق و پژوهش از شوراهای تحقیقاتی، خیرین و شرکای صنعتی، کمک های مالی دریافت می کنند. در صورتی که دانشجویان متقاضی دریافت دوره دکتری خود به عنوان بخشی از یکی از پروژه های تحقیقاتی دانشگاه باشند، معمولاً شهریه آنها تحت عنوان دانشجویی تحت پوشش قرار می گیرد و ممکن است هزینهای نیز در قبال هزینه های زندگی خود دریافت کنند.
 • بورس تحصیلی در انگلستان : بسیاری از دانشگاه های انگلستان به خصوص لندن بورس های تحصیلی جزئی یا کاملی را برای دانشجویان بین المللی دکترا ارائه می دهد.

 

 

هزینه زندگی در انگلستان

 

متوسط شهریه کل سال تحصیلی :

دوره های پایه: ۴۰۰۰ تا ۱۲،۰۰۰ پوند

دوره های هنری: ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ پوند

دوره های علمی: ۷،۵۰۰ تا ۲۲۰۰۰ پوند

دوره های بالینی: ۱۰،۰۰۰ تا ۲۵،۰۰۰ پوند

همراه با شهریه ذکر شده در بالا، میانگین هزینه زندگی بسته به بخشی از انگلستان که دانشجو در آن زندگی می کند متفاوت باشد. ممکن است برای هر فرد بین ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ پوند باشد. این هزینه ها شامل اقامت ، غذا ، مسافرت (اتوبوس / مترو) ، سرگرمی (سینما ، غذا خوردن در ورزش / ورزش) و موارد دیگر (کتاب / پوشاک / بهداشت شخصی / تماس تلفنی) است و همچنین بسته به سبک زندگی فرد متفاوت است.

ویزای دانشجویی کشور انگلستان

 

اقامت و تحصیل در کشور انگلستان در دوران دانشجویی منوط به دریافت ویزای دانشجویی این کشور است. ویزای دانشجویی نیز دو نوع است:

 • TIER 4 (VENASAL VISAS STUDENT):

اگر ۱۶ ساله یا بالاتر هستید و می خواهید در سطح آموزش عالی تحصیل کنید، باید برای ویزای دانشجویی ردیف ۴ (عمومی) اقدام کنید. اما قبل از درخواست ویزای دانشجویی ردیف ۴ (عمومی) باید منتظر بمانید تا پیشنهادی از دانشگاه یا کالج مبنی بر تایید پذیرش تحصیلی خود (CAS) دریافت کنید.

 • ویزاهای مطالعاتی کوتاه مدت:

دانشجویانی که مایلند دوره های مطالعاتی حداکثر شش ماهه یا دوره های زبان انگلیسی، حداکثر به مدت ۱۱ ماه را بگذرانند، می توانند از ویزای کوتاه مدت استفاده کنند.

اما دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا که تمایل دارند پس از فارغ التحصیلی در کشور انگلستان اقامت داشته باشند، بایستی برای ویزای کار اقدام کنند. برای این منظور چندین نوع ویزا وجود دارد که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند برای آنها درخواست دهند:

 • ویزا درجه ۲ (عمومی): ویزای درجه ی ۲ امکان اقامت و کار پس از تحصیل در انگلستان را فراهم می کند. فارغالتحصیلانی که دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا از دانشگاه های معتبر انگلستان هستند، می توانند از این ویزا استفاده کنند. اما قبل از درخواست برای این نوع ویزا، بایستی پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای مجاز دریافت کرده و حداقل حقوقی معادل ۲۰۸۰۰ پوند دریافت کنند. پس از پنج سال اشتغال نیز دارندگان ویزای درجه ۲ میتوانند برای اقامت در انگلستان، مشروط بر اینکه شرایط حقوق و دستمزد (۳۵۰۰۰ پوند) و سایر معیارهای لازم را داشته باشند، اقدام کنند.
 • ویزا درجه ۱ (کارآفرینان کارشناسی ارشد): این گزینه ویزا برای کلیه دانشجویانی است که در مراحل آماده سازی یک ایده تجاری در سطح جهانی هستند. این امر در مورد همه ی دانشجویان فارغ التحصیل از هر رشته ی موضوعی صدق می کند.
 • ویزا درجه ۴ (دانشجویی): اگر دانشجوی تحصیلات تکمیلی در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های انگلستان هستید، می توانید تا ۱۲ ماه بعد از پایان دوره ی تحصیلی خود در انگلستان اقامت داشته باشید. در این دوران شما تحت حمایت دانشگاه خواهید بود و محدودیتی برای کار نخواهید داشت. البته برای برخی از حرفه های محدود مانند پزشکی و دندانپزشکی این امکان وجود ندارد.
 • ویزای درجه ۵ (کارگر موقت): این ویزا بسته به درخواست داده شده امکان کار به مدت ۱۲ یا ۲۴ ماه در انگلستان را فراهم می کند. دانشجویان بین المللی در انگلستان نیز می توانند پس از تحصیل برای ویزای درجه ۵ به منظور کار و کارآموزی اقدام کنند. همچنین برای تغییر ویزای Tier 4 به این ویزا نیز می توان از داخل انگلستان اقدام کرد.

کار در حین تحصیل در انگلستان

 

در انگلستان مشابه بسیاری از مقصدهای برتر تحصیلات بین المللی، دانشجویان خارجی مجاز به کار نیمه وقت هستند. در انگلستان به عنوان یک دانشجوی بین المللی، اجازه حداکثر ۲۰ ساعت کار در هفته در طول ترم و نیز کار تمام وقت در هنگام تعطیلات خواهید داشت. اما باید در نظر داشت که به طور کلی دو محدودیت عمده برای کار به هنگام تحصیل در کشور انگلستان وجود دارد:

 • محدودیت های ایجاد شده توسط دانشگاه برای کار
 • محدودیت های ایجاد شده توسط موسسات رسمی دولتی برای کار

شما باید اطمینان داشته باشید که دانشگاه علاوه بر محدودیت های دولتی هیچگونه محدودیتی در پیشگیری از کار ندارد. به عنوان مثال بسته به دوره تحصیل، دانشگاه شما ممکن است ساعات کار را محدودتر کند.


کار پس از تحصیل در انگلستان

کشور انگلستان دارای دانشگاه های معتبر در سراسر جهان است. به طوری که ۸ دانشگاه از ده دانشگاه برتر انگلستان در شهر لندن واقع شده اند. پیوند نزدیک دانشگاه ها با صنایع و جامعه شهری موجب شده دانشگاه های این کشور  دارای درصد بالای اشتغال تحصیلات تکمیلی باشند. پس از اتمام دوره تحصیلی، شرایط کار دانشجویی اجازه کار تمام وقت را می دهد. ولی برای این امر نیاز است ویزای خود را از ویزای دانشجویی به ویزای کاری تغییر دهید. اما شهروندان غیر اتحادیه اروپا با مهارت های سطح متوسط ​​(مدارک تحصیلی شامل سطح A ، سطح کارآموزی پیشرفته، دیپلم تحصیلات عالی، مدرک پایه) نمی توانند برای مشاغلی که محدود به مقطع تحصیلات تکمیلی است، درخواست کار دهند. در حالیکه این امر برای شهروندان اتحادیه اروپا منعی ندارد.